Historie

Malorka a celkově celé Baleáry mají historii, která sice není tak bohatá jako u jiných zemích, přesto ale stojí za zmínku. Počátky dění na ostrově lze datovat zhruba od 5.tisíciletí př.n.l. Ostrov měl co nabídnout, a proto byl po celou svou historii terčem dobyvatelů, kteří byli více či méně úspěšní.

Na ostrově byly od roku 1 500 př.n.l. budovány kyklopeské stavby z balvanů. Stavěny byly tzv. taliot (strážní věže) atd. Ostrov celkově v tuto dobu vzrůstal.

Malorka byla osídlena Féničany. Ti přinesli a rozvinuli zdejší kulturu. Později, roku 123 př.n.l., byl ostrov dobyt Římany. I tato nadvláda kulturně ostrov obohatila. Malorka přestala být římskou provincií v 5. století. Později se pokusili ostrov obsadit také Vandalové. To se jim však nepodařilo. Poté se vlády chopili Arabové, kteří zde byli do roku 1902.

Dále na ostrově byli také Mauři. Maurská epocha byla velmi podněcující a dala rozvoj kultuře, ale i zemědělství a řemeslnictví. Bohužel většina pozůstatků této kultury byla později zničena.

Malorce rozhodně neprospěla křížová výprava (tzv. pisánskokatalánská), kterou sem papež nechal vypravit roku 1113. Ani novověk nebyl klidným obdobím. Opakovalo se dobíjení ostrova různými piráty, ale také zdejší obyvatele sužoval mor.

Moderní historie (19. století) je ve znamení střídání se blaha země s krizemi. Za občanské války byli Baleáry na straně nacionalistů. Během druhé světové války se nezapojily.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist